6 березня у Комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної Ради України відбувся круглий стіл на тему: «Природний газ: перехідне паливо між викопними ресурсами та відновлювальними джерелами енергії»

6 березня у Комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної Ради України відбувся круглий стіл на тему: «Природний газ: перехідне паливо між викопними ресурсами та відновлювальними джерелами енергії» за ініціативи голови підкомітету з питань банківської діяльності, монетарної стабільності, взаємодії з Національним банком України та захисту прав споживачів фінансових послуг Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ольги Бєлькової та голови Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса.

В обговоренні прийняв участь заступник директора з наукової роботи Інституту газу НАН України, д.т.н. Геннадій Жук. В своєму короткому виступі він підтримав тему круглого столу, як актуальну в світі європейських тенденцій до використання природного газу (метану) саме як перехідного палива до безвуглецевої енергетики. Г.В.Жук відзначив актуальність в цьому контексті технологій стисненого (CNG) і зрідженого (LNG) метану. І якщо CNG досить поширений в Україні – свого часу Інститут газу долучився до створення в Україні мережі заправних станцій АГНКС, то LNG відсутній в Україні, навіть на рівні пілотних проектів. В той же час, використання LNG в світі зростає щорічно на 10%.

Потенціал зрідженого метану доцільно використовувати в сфері автомобільного та іншого транспорту, для впровадження “віртуальних трубопроводів” від виснажених та законсервованих свердловин природного газу. Це дозволило б додатково залучити близько 1.5 млрд. куб.м вітчизняного газу щорічно.

Ще одне потенційне джерело метану – біометан. В Державі вже працюють декілька потужних біогазових заводів, але весь біогаз використовують для вироблення електроенергії. В Інституті газу НАН України наприкінці 2019 року створена установка з одержання біометану з біогазу, також перша в Україні.

Інститут газу та Національна академія наук України можуть збільшити внесок в розвиток технологій використання природного газу. Доцільним є створення пілотних проектів за напрямами, що потребують розвитку. Наприклад, наші проекти з використання звалищного газу дозволили вже видобути більше 20 млн. куб.м газу. Технологічні розробки були профінансовані Національною академією наук України.

Г.В.Жук запропонував Комітету звернутись до Кабінету Міністрів та Національної ради України з питань розвитку науки і технологій про розроблення “Дорожньої карти” по використанню зрідженого та стисненого природного газу в якості

- засобу зберігання та транспортування

- моторного палива.

Виконавцями могли б виступити НАН України, НАК «Нафтогаз», Мінекоенерго, Мінінфраструктури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *