1.11. Використання природного, попутного нафтового та факельних газів в якості моторних палив в газодизельних установках

Інститут газу НАН України володіє великим науковим і виробничим досвідом розробки, реалізації проектів підготовки та використання горючих газів як палива газопоршневих іскрових і газодизельних двигунів. Технологічні процеси підготовки паливного газу розробляються з урахуванням вимог детонаційних властивостей моторного палива і, при необхідності, видаленням кислих газових компонентів.

В період 1992 – 2000 років ІГ НАНУ за контрактом з СП «В’етсовпетро» виконав роботи з переведення на газодизельний процес енергомодулів всіх нафтовидобувних морських платформ на родовищах «Білий Тигр» і «Дракон» (В’єтнам). Всього було переобладнано 48 газодизельних енергогенераторів по 500 кВт і 3 двигуна по 800 кВт. В якості газового палива використовували газ сепарації нафти і факельні гази після спеціальної підготовки з видалення важких фракцій С4+ вищих вуглеводнів. Технологія та обладнання підготовки газу, а також системи всережимного регулювання газодизелів виготовлені та поставлені ІГ НАНУ замовнику.

Підтверджена експлуатаційна економія дизельного палива по нафтовим платформам склала 55-60%.

Розроблено схему підготовки газу сепарації нафти в якості моторного палива. Розроблена система живлення і регулювання забезпечує можливість роботи двигунів в дизельному або газодизельному режимі автоматично.

В період з 1992 року по 2014 рік АТ “Чорноморнафтогаз” поставлено більше 40 газодизельних і газопоршневих електростанцій працюючих на газі газоконденсатних родовищ. З них 25 газодизельних електростанцій і 15 газопоршневих. Одинична потужність електростанцій склала від 30 до 200кВт.

Запальник доза дизельного палива в газодизельних електростанціях склала 10-15%. Електростанції комплектувалися установками підготовки паливного газу, які забезпечували очистку газу від механічних домішок і крапельної вологи, а також редукування газу з тиску 85 бар до тиску 200 мбар.

Маємо досвід переобладнання двигунів на газодизельне паливо для роботи на альтернативних газах (попутний нафтовий газ, біогаз, синтез-газ, генераторний газ).

В розглянутих напрямках ІГ НАНУ готовий виконувати роботи з проектування, постачання обладнання, пуско-налагодження та забезпечувати гарантійні зобов’язання при узгодженні вихідних даних і вимог із Замовником.