3.2. Застосування терморозширеного графіту (ТРГ) як поглинача для очищення поверхонь води і ґрунту від розливів органічних рідин

Призначення

Збір і ліквідація аварійних розливів агресивних рідин: нафтопродуктів, рідких отруйних речовин, органічних рідин і інших. Найбільш ефективне використання поглинача – збір зазначених рідин з поверхонь водойм, а також ґрунту.

Опис розробки

Поглинач наноситься на розлиту рідину, швидко всмоктує її у себе й утримує. Пляма розливу ліквідується шляхом збору поглинача разом з поглиненою рідиною, при цьому ступінь очищення, наприклад, забрудненою нафтою або нафтопродуктами акваторії досягає 99,99%. Поглинений нафтопродукт у кількості 70-80% від розлитого відокремлюється від поглинача і використовується за призначенням. Відпрацьований поглинач регенерується у спеціальній печі, а залишки нафтопродукту використовуються як додаткове паливо в процесі регенерації. Регенерований поглинач може бути повторно використаний; при цьому кількість циклів «насичення – вичавлювання – регенерація» може досягти  10…15.

ТРГ виробляється у стаціонарних установках, а при необхідності під час ліквідації наслідків аварій – на автономних пересувних установках. Пересувні установки монтуються на кузові автомобіля, доставляються до місця аварії і виробляють до 15кг/год.  порошкового сорбенту безпосередньо на місці ліквідаційних робіт. Така установка споживає 10кг/година дизельного палива і забезпечена достатньою кількістю сировини. Габаритні розміри пересувної установки – 6х2,5х2м. .

Розроблений поглинач – терморозширений графіт був використаний при ліквідації наслідків аварії, яка призвела до виливу в акваторію р. Дніпро восьми тонн бензину, шляхом його збору з подальшим виділенням і використанням.

Технічні характеристики

ТРГ є високооб’ємною модифікацією графіту, отриманою внаслідок багатостадійної хіміко-термічної переробки природного кристалічного графіту, має низьку насипну щільність (2…5кг/м³) і високу питому поверхню, що зумовлює його високі поглинальні здатності. Поглинач виробляється у 3-х модифікаціях:

Поглинач порошковий – має насипну ємність 3..5кг/м3, поглинальну ємність 40…50кг нафтопродукту на 1кг поглинача.

Поглинач таблетований – являє собою таблетки різної форми насипною ємністю 30…50кг/м3 і поглинальною здатністю 20…30кг нафтопродукту на 1кг поглинача.

Поглинальні мати – плоскі мішки з нафтостійкого матеріалу, заповнені порошковим поглиначем, поглинальною ємністю   20…30кг на 1кг порошку.